• +90 (545) 341 57 50
  • info@sunakcavehotel.com

 

 

SUNAK MAĞARA OTEL Restaurant Yöresel Yemekler

Kapadokya'da En İyi Mutfağı Yöresel Yemekleri ile Sizleri Bekliyor.

Kapadokya'da en iyi mağara otelinin yöresel yemekler mutfağı sizleri bekliyor. Kapadokya'da en iyi mağara otelinin yöresel ev yemekleri mutfağı sizleri bekliyor

 

Kapadokya bu yıl Booking Award En İyi Otel Ödülü

Kapadokya Mutfağı ve Yöresel Yemekler

Kapadokyalı Ortodoks Rumların mutfak kültürü gerçektende çok zengindir. Bu zenginliğin izlerini günümüz Kapadokya yemeklerinde görebilmek mümkündür.

Günümüz Ürgüp mutfağında yapılan yemeklerden “Elma dolması, Ayva dolması, Kayısı dolması” gibi yemekler Kapadokyalı Rumların yemek kültüründen gelmektedir. Bunlar Rumların Bayram ve Noel yemeklerindendir.

Rumlar bir diğer özel gün yemeği olan, yumurta – un – yağ ve bal ile hazırlanan “KAYGANA” idi. Kapadokyanın bazı köylerinde Meryem Ana’nın loğusalığına atfen Noel’de pişirilirdi. Düğün şenliklerinde “Bereket ve Döllenme” dileğiyle, damada “KAYGANA” yedirilirdi.

Rumların bir diğer özel gün yemeği ve Bayram ve Düğünlerin Baş yemeği Keşkekti. Konya ve civar köylerde yaşayan Rumlar keşkeğe “HERSE” derlerdi. Konya’da Selçuklular döneminde, Keşkeğe “HERİSE” denilirdi. Sunak ve bereketi sembolize eden Keşkek Akşehir’in Permata Köyünden Kiryaki Mandeloğlu, “HERSE” yi şöyle anlatır:

“Bir çömleğe et, buğday, tuz ve su konup, odun fırınında çok ağır ateşte uzun süre pişirirdik. Sonra bulamaç oluncaya kadar tahta kaşıkla ezerdik. Üstüne Kavrulmuş soğan ve kızgın tereyağ döküp yerdik.”

  • Elma dolması, Ayva dolması, Kayısı dolması
  • Kaygana
  • Keşkek ve Herse

Sunak Otel’de misafirlerimiz bulundukları süre içerisinde kendilerini evlerindeki gibi huzurlu, güvenli ve mutlu bir şekilde hissederler.

Çünkü; misafirlerimiz otelimizin mutfak ve restorantında günlük el yapımı çeşitli keklerin tüm gün diledikleri kadar tadına bakabiliyorlar. Sunak Otel ile özdeşleşmiş tarçınlı kurabiyeleri taze çay ve kahve ile birlikte çok güzeldir.

Sunak Otel'in kahvaltısında zaman sınırlaması yoktur. Her misafirimizi günün hangi saatinde olursa olsun kahvaltı yaptırmadan göndermiyoruz. Kahvaltımız 22 çeşit özenle hazırlanmış el yapımı reçeller, çeşitli peynirler, sıcak yumurta çeşitleri vs olmak üzere kişiye özel olarak hazırlanıp servis edilmektedir.

Sunak Otel'imizde; Kapadokya Bölgesinde Rumlardan günümüze kadar gelen özel yemek menülerinden veya yöresel yemek menülerinden seçerek yemek rezervasyonu yaptırabilirsiniz.

AFİYET OLSUN…